Co je nadýmání?
Jako nadýmání označujeme nadměrné hromadění plynu v trávicí soustavě způsobující bolest a pocit nafouknutého břicha.
Nadýmání se může objevit v různých částech zažívacího traktu a může se projevovat celou řadou symptomů, například nadmutým břichem, říháním nebo plynatostí.
Všichni jsme nesmírně zdvořilí a stydliví, a proto se o plynatosti příliš nehovoří, ale každý upustí střevní plyn v průměru 5-15x za den.
Vypouštění větrů je naprosto přirozený, ale poněkud nepatřičný a někdy dokonce i bolestivý proces, za který jsou zodpovědné bakterie v našem střevě. Během kvašení, při němž dochází k uvolňování plynu a tepla, bakterie v tračníku rozkládají nestravitelnou vlákninu a škroby, které se neabsorbovaly v tenkém střevě. Tento plyn se obvykle skládá z oxidu uhličitého, kyslíku, dusíku, vodíku a methanu. Některé potraviny mohou vést i k produkci plynů s obsahem síry. Denně se ve střevě vytvoří 7-10 litrů plynu, většina se absorbuje do krevního řečiště a zbytek se ze střeva odstraní v podobě větrů.
Čím se nadýmání projevuje?
Mezi běžné projevy nadýmání patří:
- Nadmuté břicho
- Plynatost nebo říhání
- Nepříjemný pocit plnosti po jídle
- Kručení nebo klokotání v žaludku i břiše
- Křeče
- Nevolnost
- Bolest při předklonění, zvýšená citlivost až bolest v předklonu či vleže (může být nepříjemná při cvičení)
- Bolest, která putuje tělem; pod žebry nebo v zádech
Čím je nadýmání způsobeno?
Vzduchu, který takzvaně "hltáme" při konzumaci jídla nebo pití, se většinou zbavíme říhnutím. Nicméně zbývající vzduch pak putuje do tlustého střeva, kde již bakterie pracují na rozkladu nestrávené potravy - a při tomto procesu také dochází ke vzniku plynu. Vše nakonec vyjde ve formě větrů.
Konzumace sycených nápojů nebo jídla ve stresu nebo spěchu vede k "polykání" vzduchu, což může zapříčinit následné větry. Problém může zhoršovat také nošení oblečení upnutého v pase, stejně jako jakákoliv změna stravy. Třeba na dovolené v zahraničí, když okusíte něco nového z místní kuchyně.
Ne každý reaguje na konzumované jídlo a pití stejně, ale mezi nejčastější spouštěče patří:
- potraviny s vysokým obsahem vlákniny, pokud na ně nejste zvyklí (fazole, brokolice, kapusta, cibule a hnědá rýže)
- sycené nápoje
- potraviny s vysokým obsahem tuku
- fruktóza
- mléčné výrobky (pokud vám dělají problémy, možná trpíce přecitlivělostí na laktózu, spočívající v neschopnosti strávit tento cukr, který se v mléce nachází)
- sacharidy (některé sacharidy nejsou stravitelné v tenkém střevě kvůli absenci enzymů, které by to umožnily)
Trápí vás nadýmaní? Přečtěte si několik tipů, které vám pomohou projevy nadýmání zmírnit.