PŘÍZNAKY PŘEKYSELENÍ ŽALUDKU
Projevy překyselení žaludku:
- Bolest, která většinou začíná v horní oblasti břicha a pokračuje nahoru za hrudní kost
- Bolest pod žebry
- Žaludeční nevolnost anebo zvracení
- Kručení nebo bublání v žaludku
- Křeče v žaludku
- Nadmuté břicho
- Nepříjemný pocit po jídle
- Nadměrné říhání nebo plynatost
- Pocit pálení v žaludku

CO ZPŮSOBUJE PŘEKYSELENÍ ŽALUDKU?
Žaludek začíná produkovat žaludeční šťávu a kyselinu chlorovodíkovou (HCl) už při pouhém pohledu na jídlo. Při jídle se pak vylučuje další množství pro lepší natrávení potravy. Je-li kyseliny moc, nebo je-li potrava dráždivá, může docházet k pocitu bolesti, napětí, pálení v oblasti žaludku apod.
Každý vnímá překyselení žaludku jinak. Příčiny, které způsobují překyselení žaludku, se mohou lišit. Snažte se rozpoznat spojení mezi tím, kdy je vám špatně, a tím, kdy a co jíte. Mezi běžné příčiny patří:

1. Konzumace alkoholu
Při konzumaci alkoholu dochází v žaludku ke zvýšené produkci žaludeční šťávy, což může způsobovat podráždění jeho sliznice.
2. Kouření
Chemické látky obsažené v cigaretovém kouři mohou uvolňovat svěrač mezi jícnem a žaludkem a tím umožnit návrat žaludeční šťávy do horní části zažívacího traktu.
3. Životní styl plný stresu
Symptomy překyselení žaludku se obvykle zhoršují v období stresu a zlepšují se při odpočinku. Stres a úzkost mají na naše zažívání obrovský vliv a vedou ke zvýšené produkci žaludeční šťávy.
4. Konzumace těžkých nebo tučných jídel
Může vést k podráždění žaludku. Stejně tak nedostatečné rozkousání potravy a hltání.
Dlouhodobé překyselení žaludku bývá často důsledkem (ale i příčinou) vředového onemocnění, vliv může mít rovněž užívání některých léčivých přípravků, nebo může souviset s jiným onemocněním. Pokud Vás tyto obtíže trápí dlouhodobě, navštivte svého lékaře.
Trápí vás překyselený žaludek? Přečtěte si několik tipů, které vám pomohou projevy překyselení žaludku zmírnit.