Co nejčastěji stojí za pálením žáhy? Jednoduchá jídla a konec pálení žáhy

Pálení žáhy je extrémně nepříjemný pocit, který denně ovlivňuje tisíce lidí.

Pálení žáhy se někdy označuje také jako reflux žaludeční šťávy a jedná se o pocit pálení v hrudi, ke kterému dochází v důsledku návratu žaludeční šťávy do jícnu.

Při pálení žáhy se objevují symptomy od pálení v hrudi až po kyselou chuť vzadu v krku a problém nejčastěji spouštějí potraviny, které mnozí z nás každý den konzumují.

Níže uvádíme několik nejběžnějších spouštěčů pálení žáhy a ingredience, kterými byste je měli nahradit, pokud si myslíte, že jsou u vás příčinou problémů.

Spouštěč pálení žáhy: 

Pikantní jídlo

Mnozí z nás mají pikantní jídlo velmi rádi, ale při pálení žáhy může představovat velký problém.

A přestože si lidé libují v tom pocitu horka při konzumaci pikantního jídla, jako je třeba kari a koření (pálivá paprika, kajenský pepř, muškátový oříšek a skořice), není nutné se úplně vzdávat chuti.

Náhrada: Zkuste koření v jídle nahradit bylinkami, jako je třeba bazalka, oregano, tymián nebo zázvor. Vašemu pokrmu dodají intenzivní chuť, ale na rozdíl od pikantního jídla nevyvolávají pálení žáhy.

Citrusové plody a šťávy

Citrusové plody a šťávy patří mezi nejčastější příčiny pálení žáhy.

Citróny, pomeranče a rajčata jsou značně kyselinotvorné a limonády zase obsahují kyselinu citrónovou, která jim dodává nakyslou chuť.

Náhrada kyselých nápojů množstvím vody nebo zředěnou ovocnou šťávou vám uleví od pálení žáhy, ale poděkuje vám i váš zubař!

Náhrada: Skvělou alternativou je ovoce, jako jsou bobulovité plody (např. borůvky), jablka, hrušky a banány, protože jsou oproti citrusovým plodům o poznání méně kyselé.

Vyhýbejte se citrusovému ovoci, pokud po jídle trpíte pálením žáhy.

Česnek a cibule

Pro mnoho šéfkuchařů je vaření bez česneku nebo cibule něčím naprosto nepředstavitelným. Naštěstí se těchto přísad nemusíte úplně vzdát.

Náhrada: Dehydratovaná verze česneku a cibule je běžně k mání a poskytuje chuť, která je srovnatelná s jejich čerstvými protějšky, nicméně bez šťávy, která může být spouštěčem pálení žáhy.

Smažené pokrmy

Smažené pokrmy jsou častým spouštěčem pálení žáhy kvůli vysokému obsahu tuku.

Naštěstí se ale také velmi snadno nahrazují.

Náhrada: Existuje celá řada jednodušších a zdravějších způsobů přípravy jídla - u pečení, grilování, vaření nebo pražení je mnohem menší riziko pálení žáhy, a tak než příště sáhnete po pánvi na smažení, zkuste se zamyslet nad alternativními způsoby přípravy svých pokrmů.

Pokrmy s vysokým obsahem tuku mohou zpomalovat vyprazdňování žaludku a zvyšovat pravděpodobnost pálení žáhy (reflux žaludeční šťávy). Další možností je dopřávat si raději pečené, grilované, vařené nebo pražené jídlo.

Samozřejmě pokud vás bude pálit žáha, pomoci vám může Rennie. Rennie je rychle účinkující léčivý přípravek proti pálení žáhy a překyselení žaludku. Když vás postihne pálení žáhy, Rennie bolestivé symptomy rychlé zmírní.

Antacidum Rennie obsahující uhličitan vápenatý a hořečnatý rychle neutralizuje nadbytek žaludeční kyseliny a přemění ji na vodu a další přirozené látky. Rennie lze užívat kdykoliv podle potřeby k rychlému zmírnění projevů pálení žáhy a překyselení žaludku.

Rennie působí přímo v žaludku na příčinu problému - na kyselinu ve vašem žaludku - a pomáhá mírnit symptomy refluxu žaludeční šťávy.

Potíže

Zjistěte, jaké jídlo způsobuje reflux žalúdečních kyselin, a vyhýbejte se mu.

Pálení žáhy


Pálení žáhy (tzv. pyróza) je pocit pálení či horka vycházejícího z hrudi směrem nahoru do hrdla.

PŘíčiny a důsledky

Léčba

Muž pociťující bolest na hrudi v důsledku pálení žáhy.

Jícnový reflux

Jako reflux označujeme zpětný tok kyselého žaludečního obsahu do jícnu. Právě tento tok může způsobit pálení žáhy.

Při jídle se snažte vyhnout jídlu, které způsobuje pálení žáhy.

Překyselení žaludku

Trávicí obtíže spojené s překyselením žaludku (také "žaludeční dyspepsie") se projevují bolestí žaludku či nevolností, často po jídle.

Těhotná žena v červených šatech si drží bříško

Pálení žáhy v těhotenství

Pálení žáhy během těhotenství je velmi běžné, obzvlášť ve třetím trimestru.