Existuje rozdíl mezi jícnovým refluxem a překyselením žaludku?

Existuje rozdíl mezi jícnovým refluxem a překyselením žaludku?

Poměrně často se termíny reflux žaludeční šťávy a překyselení žaludku zaměňují, aniž by lidé věděli, jaký je mezi nimi rozdíl.

Ale ve skutečnosti je mezi nimi hned několik rozdílů, protože překyselení žaludku není, jak se mnozí domnívají, jen slabší formou refluxu žaludeční šťávy.

Rennie se na tyto dva problémy důkladně podívalo a sestavilo tuto příručku, která vám všechny rozdíly osvětlí.

Reflux žaludeční šťávy

Chips crisps and drink on table

Jícnový reflux je naprosto běžný a v různém rozsahu postihuje velké množství lidí.

Hrdlo a jícen jsou při něm zaplaveny kyselou šťávou produkovanou žaludkem, což se projevuje pocitem pálení.

Příznaky refluxu žaludeční šťávy lze standardně zmírnit například antacidy, jako je Rennie, která dokáží kyselinu v žaludku neutralizovat.

Pokud pocit bolesti přetrvává, měli byste se obrátit na svého lékaře.

Ovšem důvodem toho, proč si mnoho lidí plete jícnový reflux s překyselením žaludku, je fakt, že reflux je důsledkem překyselení, a nikoliv samostatné onemocnění. Žaludeční obtíže spojené s překyselením žaludku se projevují mnohem větším množstvím symptomů než jen refluxem žaludeční šťávy.

Překyselení žaludku

Překyselení žaludku je nepříjemný pocit nebo bolest v horní oblasti břicha, který je většinou spojen s přejídáním, ale může jej vyvolávat i stres, těhotenství, kouření nebo požívání alkoholu.

Prvním příznakem překyselení žaludku bývá často pocit nadmutí po jídle. Onemocnění může být dále provázeno žaludeční nevolností a častým říháním, v některých případech i zvracením.

Může se objevit kdykoliv, ale nejčastěji to bývá krátce po jídle.

A právě tento pocit pálení vede lidi nejčastěji k přesvědčení, že reflux žaludeční šťávy a překyselení žaludku jsou dvě různá onemocnění. Jenže reflux je důsledkem překyselení.

Pokud trpíte překyselením žaludku (a tím pádem i refluxem žaludeční šťávy!), Rennie vám dokáže rychle ulevit od nepříjemných pocitů.

Rennie pomáhá neutralizovat nadbytek žaludeční kyseliny, kterou v rámci zmírnění nepříjemných pocitů přeměňuje na vodu a další přirozené látky.

Pokud v zájmu boje s překyselením žaludku začnete vést zdravý životní styl a jíst vyváženou stravu, zvýší se šance, že se těmito problémy nebudete muset vůbec zabývat.

Pokud symptomy přetrvávají nebo začnou být pravidelnější, obraťte se na svého lékaře, který vám doporučí vhodnější řešení.

  • Snídaně v pohybu: jednoduše a zdravě
  • EXISTUJE ROZDÍL MEZI JÍCNOVÝM REFLUXEM A PŘEKYSELENÍM ŽALUDKU?
  • Tipy, jak bojovat se stresem
  • CO ZPŮSOBUJE PÁLENÍ ŽÁHY
Alt text

Snídaně v pohybu: jednoduše a zdravě

Ačkoliv je snídaně považována za nejdůležitější jídlo dne, mnozí z nás ji často obětují a raději si ještě několik minutek přispí.

Ranní spěch však nutně nemusí znamenat, že zůstanete bez snídaně.

Spolu s Rennie se podíváme na báječné snídaně, které se dají připravit během okamžiku a zvládnete si je vzít s sebou při dobíhání autobusu...

Číst více
Alt text

EXISTUJE ROZDÍL MEZI JÍCNOVÝM REFLUXEM A PŘEKYSELENÍM ŽALUDKU?

Termíny "reflux žaludeční šťávy" a "překyselení žaludku" se poměrně často zaměňují a lidé často ani nevědí, jaký je mezi nimi vlastně rozdíl.

Ale ve skutečnosti je mezi nimi rozdílů hned několik. Překyselení žaludku není jen slabší formou refluxu, jak se mnozí domnívají.

Rennie se na tyto dva problémy důkladně podívalo a sestavilo tuto příručku, která vám vysvětlí hlavní rozdíly.

Číst více
Alt text

Tipy, jak bojovat se stresem

Na pálení žáhy nebo na překyselení žaludku se může významně podílet stres - o důvod víc, proč v rámci boje se stresem začít žít zdravě.

Hledání nových možností relaxace a zvládání stresových situací nemusí nutně stát obrovské množství času a peněz. Celou řadu věcí, které vám v životě uleví od stresu, můžete začít dělat už dnes.

Rennie vám ukáže několik skvělých věcí, kterými můžete své napětí zmírnit...

Číst více
Alt text

CO ZPŮSOBUJE PÁLENÍ ŽÁHY

Pálení žáhy denně ovlivňuje tisíce lidí a pro některé z nich představuje až extrémně nepříjemný pocit.

Pálení žáhy vzniká často následkem refluxu žaludeční šťávy do jícnu a pociťujeme je jako pálení v hrudi nebo hrdle.

Pálení žáhy vnímáme různě - od pocitu pálení na hrudi po kyselou chuť vzadu v krku. Problém nejčastěji nastává po požití určitých potravin, které mnozí z nás konzumují denně.

Číst více